2017 Memphis Music and Heritage Festival Lineup

Sat. Sept. 2

UNION STAGE

Noon

Mariachi Group

Latin/Mariachi

 

1:00

Germantown School of Rock

Rock

 

2:00

Leneal & The Blues Bandits

Blues

 

3:00

Last Chance Jug Band

Jug Band

 

4:00

Rice Drewry Collective

Americana/singer-songwriter

 

5:00

Randal Morton

Former National Banjo Champion

Bluegrass

6:00

Lil' Black & The Jookin' Community
Dance

 

7:00

Chinese Connection Dub Embassy

Reggae

 

8:30

Hope Clayburn's Soul Scrimmage

Soul

 

GAYOSO STAGE

12:30

D&G Boogie Band

Blues

 

1:30

Phil Joy Experience
Jazz

3:30

Ladia and the LYE Academy

Dance

4:30

Shufflegrit

Folkabilly Americana

 

5:30

Joyce "She Wolf" Jones

Soul/Blues

 

6:30

FreeWorld

R&B Jam Band

 

7:30

Bluff City Backsliders

Jug Band

 

8:30

Sweet Angel

R&B/Soul

 

HERITAGE HALL STAGE  

119 S. Main

1:00

Zeke Johnson & Jimmy Crosthwait

Folk/Blues

 

2:00

Sanctuary Jazz Orchestra

Jazz

 

3:00

Zigadoo Moneyclips

Modern Pop

 

4:00

Barbara Blue

Blues

 

5:00

Sidney, Sidney, and Cidney

Jazz

6:00

Kattawar Brothers

Boogie Rock

 

7:00

Four Stars

Gospel

8:00

Marcella Simien

Zydeco

 

9:00

Joyce Cobb

Jazz/R&B

 

FOLKLORE STORE STAGE 

119 S. Main

12:15

Mulberry Jam

Old-School Jazz String Band

1:15

R.L. Boyce

Blues

 

2:15

Dan Montgomery and Candace Mache

Americana/Singer-Songwriter

 

3:15

Cam Kimbrough & The Mississippi Sound

Blues

 

4:15

The Rusty Pieces

Americana/Singer-Songwriter

 

5:15

Jonatan Gomes Derbaq

Drumming

 

6:15

Nancy Apple

Americana/Singer-Songwriter

 

7:15

Grassfire

Bluegrass

 

 

8:15

Low Society

Old-School Blues

 

PEABODY PLACE STAGE

 

12:30

Memphis Ukelele Flash Mob

Ukelele Music

2:30

30 Days of Opera

Opera Memphis

 

3:30

Mario Monterosso

Rockabilly

 

4:30

Brother Gabe

Classic soul, rock, reggae + blues

 

5:30

Sharde Thomas and The Rising Star Fife & Drum Band

Fife and Drum

 

6:30

Los Cantadores

Latin

 

 

7:30

Kickman Teddy

Hip Hop/R&B/Soul

 

8:30

Luther Dickinson

Blues/Folk

 

9:30

Rev. John Wilkins

Gospel

Sun. Sept. 3

UNION STAGE

Noon

OZZLEE

Electronica

 

1:00

Singa Bromfield

R&B / Soul

2:00

Favor

Gospel

3:00

West Tennessee Choctaw Social Dancers

Dance

4:00

Muddy Rivers Band

Blues

 

5:00

John Nemeth and the Blue Dreamers

R&B/Soul/Blues

6:00

Smoochy Smith & Friends

Sun Records Rockabilly

7:00

J Train Blues Band
Blues

 

GAYOSO STAGE

 

12:30

Cedar Planks

Rock

1:30

Marty Lewis Band

Rock

2:30

LBJ with Heart & Soul

R&B/Soul

3:30

Singer-Songwriter Showcase

4:30

Tres Gatos

Rock

5:30

Tropix

Reggae

6:30

Moments of Joy

Gospel

7:30

Side Street Steppers
20s-40s Ragtime
 

8:30

Daddy Mack

Blues

 

HERITAGE HALL STAGE  

119 S. Main

1:00

The Penny Kings

2:00

Ben Abney and the Hurts

Americana/Singer-Songwriter

 

4:00

Earl the Pearl and People of the Blues

Blues

5:00

Bell Singers

Gospel/R&B

6:00

Bill Hurd Trio 

Jazz

 

7:00

Deborah Swiney

Jazz

8:00

Booker Brown

Soul Blues

9:00

Elmo & The Shades

Blues

 

FOLKLORE STORE STAGE 

119 S. Main

1:15

The Ellie Badge

Americana/Singer-Songwriter

2:15

Billy Gibson & Linear Smith

Blues

3:15

Willie Firecracker

Hip Hop / Rap

 

4:15

Andrew Cabigao

Americana/Singer-Songwriter

 

5:15

McKenna Bray

Americana/Singer-Songwriter

6:15

Earl Randle

R&B/Soul

7:15

Moses Crouch

Hill Country Blues

8:15

Kate Campbell

Americana/Singer-Songwriter

 

​​​​

 

PEABODY PLACE STAGE

 

1:30

Fingertrick

Rock

2:30

Memphis Jazz Workshop

Jazz

3:30

C'beyohn

R&B/Hip-Hop

4:30

Tony Manard & His Big Band

Americana/Singer-Songwriter

5:30

Gospel Jubilees

Gospel

 

6:30

The Legendary Pacers

Rockabilly

7:30

Ghost Town Blues Band

Blues/Rock

8:30

Exodus

Reggae

9:30

Darrel Petties

Gospel/Soul